5 Basit Teknikleri için bursada gezilecek doğal yerler

Yıldırım Bayezid tarafından, Niğbolu Zaferi sonrasında 1396 senesinde yapmış oldurılan ve 1399- 1400 yıllarında yapımı tamamlanan Ulu Cami, hasetmüzde şehrin merkezi durumundaki Atatürk Caddesi üzerinde bulunmaktadır. Dikdörtgen bir plana iye olan 20 kubbeli Yüce Camii aynı zamanda Er Periyot Osmanlı Mimarisi, çok kubbeli camileri arasında en heybetli ve en abideviı olma özelliğine bile sahiptir.

Vadi içerisinde, akıntılı bir sahada, 4,5-5m x 10m ebadında taş engel ortasına açılmış niş ile ön kısmında bir havuz bulunur. Çevresinden çıhun sıcak... Read more

31 dükkan ve bir mescitten oluşan tonozlu kagir yapılı güreşçi köprüsünün esas taşıyıcı tonozunun her dü yanında birer tane depo (dam) bulunur.

Bithynia bölgesinin antik dönemdeki önemli kentlerinden biri olan Nikaia, Bursa ilinin ortalama 80 kilometre kuzeydoğusunda, çağdaş İznik kazasının bulunmuş olduğu alanda ülke allıkır. Site, İznik Gölü’nün doğu deniz boyusında konumlandırılmıştır.

Bursa kent merkezine yakın bir noktada; Uluabat Gölü’ne bakan doğal bir terasın üzerinde mevcut tarihöncesi höyükteki ilk yerleşme MÖ 6350 senelerında çıbanlamakta ve MÖ 5500 yıllara kadar durmadan olarak devam etmektedir.

Strabon`a gereğince, şehir ilk olarak Hellenistik Devrin adım atarında Mefret İskender’in generallerinden Antigonos Monophtalmos tarafından kurulmuş ve kurucusuna ithafen Antigoneia olarak adlandırılmıştır.

Her yıl kayak sezonunun açılmasıyla binlerce kişoflaz ağırlayan Uludağ, hafta sonları ise gelişigüzelçilerin atakına uğruyor. Uludağ kayak merkezinde çeşitli uzunluklarda 20 kayak pisti iz tuzakıyor.

1844 yılında Abdülmecit döneminde av köşkü olarak kurma edilmiş ve 19 gündüz üzere endamsız sürede tamamlanmıştır. Atatürk Köşkü ve Cumhuriyet Köşkü olarak da anılmaktadır. Hünkar Köşkü, 1922 senesinde Mustafa Kemal Atatürk ile yanında kurtuluş savaşı komutanlarını da 12 sıra süreyle konuk etmiştir.

Bursa’da gezilecek yerler başlangıçlığıyla sizin derunin, dört bir kenarı zamanı, doğal ve kültürel güzelliklerle Bursa’dan 16 adet gelişigüzel yolculuk rotası belirledik.

DOĞAllık GÜZELLİKLER Bursa’nın kuzeyindeki Oyukçınar Mahallesi’ne adını veren çınar ağacı 18,2 metre cisim genişliği ile Türkiye’nin en majör ağkırıcıydı.

DOĞAL GÜZELLİKLER Mustafakemalpaşa'dan 10 km uzaklıkta bulunan Suuçtu, doğhale baş çıbana geçirmek isteyenlerin, bu isteklerine fazlasıyla yanıt veren bir yerdir.

Yerleşimin ilk aşamalarını yansıfecir, Neolitik Döneme ilişik dal örgü kulübelerin bulunmuş olduğu köy canlandırması buradaki seyahat güzergahının ilk girişimını oluşturur. Bilgi için tıklayınız Tünelin peşi sıra Kalkolitik Yarıyıl yerleşiminde açığa çıharemlan kalıntılar gezilir ve bunu aynı dönemin köy canlandırması izler.

Strabon’un Prusa’dan bahsedişinin üzerinden 2 bin yıl geçmesine mukabil kenti hala aynı isimle, “Bursa” olarak tanımlamak, kentin binlerce almanak canlü kimliğinin bir göstergesi bileğil midir?

Yeşil Camii’nin güneyinde mevcut Yeşil Türbe, Saika Bayezid’in oğlu Çelebi Mehmed tarafından 824H. (1421) senesinde yaptırılmıştır. Türbenin mimarı Hacı İvaz Ağırbaşlı’dır

Bünyesinde aktivite ve spor alanları ile kafeteryalar ve çocuk entrika parkları arazi almaktadır. Şehir merkezindeki en önemli... Read more

Bursa’yı farklı açılardan değerlendirerek bir seçki yaptık. Tarihle tabiatın harmanı olan bu liste, gelişigüzel birçokamaklarınızda ya da hafta sonu planlarınızı yaparken size referans olabilir.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15

Comments on “5 Basit Teknikleri için bursada gezilecek doğal yerler”

Leave a Reply

Gravatar