Greatest Kılavuzu bursada gezilecek doğal yerler için

Yıldırım Bayezid tarafından, Niğbolu Zaferi sonrasında 1396 senesinde yaptırılan ve 1399- 1400 senelerında prodüksiyonı tamamlanan Ulu Cami, hasetmüzde şehrin merkezi durumundaki Atatürk Caddesi üzerinde bulunmaktadır. Dikdörtgen bir plana iye olan 20 kubbeli Heybetli Camii aynı zamanda Er çağ Osmanlı Mimarisi, çok kubbeli camileri beyninde en önemli ve en abideviı olma özelliğine bile sahiptir.

Birkaç gününüzü Bursa’evet kocaoğlanrın ve çağlar süresince uygarlıkların nasıl natür ile iç muhtevae geçtiğini görün. Bursa sizi bekliyor... İyi yolculuklar!

İstanbul'a doğru dinlence yerleri! İşte İstanbul'a benzeyen adi dinlence kasabaları, yoğunluk ve huy ile iç karıne...

Bursa’ya gittiğinizde görmeden dönmemeniz gereken biraşkın bucak bulunuyor. İşte emektar adı Hüdavendigar olan Bursa’nın behemehâl gezmeniz gereken yerler…

1963 yılında bu kat “Zeytinbağı” olarak yeniden değkonutirilmiş. Bu insan bile benimsenmeyince 2011’de gene Tirilye olmuş. Doğaldatma dokusu korunmuş tarihi eserleri, sokakları ve özellikle bile zeytini ile ziyaret edilmesi gereken yerlerin başında gelir.

Strabon`a göre, kent ilk olarak Hellenistik Devrin başlarında Kocaman İskender’in generallerinden Antigonos Monophtalmos aracılığıyla kurulmuş ve kurucusuna ithafen Antigoneia olarak adlandırılmıştır.

Uludağ’ı, şifalı termal suları ve hamamları ile turizm açısından bellik olmuş bir şehir olan Bursa'nın İstanbul'a benzeyen oluşu da kesik periyodik seyahatler ciğerin kesif pıtrak yeğleme edilen bir şehir olmasını katkısızlıyor. İşte Bursa'nın mutlaka görmenin gereken 5 yeri...

1299 yılında Bu linkte gün sahnesine çıkarak 1923 seneına denli varlığını sürdüren Osmanlı hanedanına ilgili en oylumlu türbe topluluğu, ilk payitaht şehir olan Bursa’da, Muradiye Külliyesi’nin haziresinde mahal almaktadır. Burada yekûn 13 türbe yapısı mevcuttur ve bu türbelerin ortamında hanedana mensup 40 kişinin defnedilmiş olduğu tespit edilmiştir. Muradiye Camii’nin haziresine ilk olarak külliyenin bânîsi Sultan II. Amaç’ın türbesi düz yazı edilmiş ve daha sonra II.

DOĞAldatma GÜZELLİKLER Orhaneli’nin 6 km gün batısısındaki Sadağı Köyü'nün doğruında kayaç kaplıcaları ve kanyon belde düzenır.

Bir söylenceye gereğince Niğbolu Zaferi sonrasında Yıldırım Bayezid şehre 20 cami strüktürlmasını istemiş ancak Ferman Sultan Hazretleri yeni oluşan şehirde 20 caminin fazla olacağı düşüncesiyle, 20 kubbeli bir caminin daha usturuplu olacağını Yıldırım Bayezid’e bildirmiştir.

Bursa’nın Osmangazi ve Yıldırım ilçelerini birbirine sargılayan Irgandı Güreşçi köprüsüsü, dünyada benzeri olan yalnızca dört köprüden biridir. Çeşitli kaynaklarda, Irgandı Köprüsü’nün 1442 yılında Pir Ali oğlu Tüccar Muslihiddin aracılığıyla mimar Abdullah oğlu Timurtaş’a yaptırıldığı anlatılır.

Antika çağın en ünlü coğrafyacısı Strabon, Bursa muhtevain,”Prusa, ‘Mysia Olympos’u eteklerinde kurulmuş ve âlâ yönetilen bir kenttir. Frigyalılar ve Mysialılar ile hudut çiftlikşusu olan bu kent, Kroisos’a karşı savaşçı Prusias aracılığıyla kurulmuştur” der.

Strabon’un Prusa’dan bahsedişinin üzerinden 2 bin sene geçmesine rağmen kenti hala aynı isimle, “Bursa” olarak tanımlamak, kentin binlerce yıllık çetinlü kimliğinin bir göstergesi bileğil midir?

Yeşil Camii’nin güneyinde mevcut Yeşil Türbe, Saika Bayezid’in oğlu Çelebi Mehmed aracılığıyla 824H. (1421) yılında yapmış oldurılmıştır. Türbenin mimarı Hacı İvaz Paşa’dır

DOĞKırmızı GÜZELLİKLER Uluabat Gölü gani tür çeşitliliğine ehil olması ve önemli bir sulak vadi olması sebebi ile ülkemizde sahabet altına alınan 12 Ramsar alanından birisidir. Bunun yanı sıra Canlı Göller yetişekının süresince bile vaziyet almaktadır. Uluabat Gölü;... Read more

Bursa’yı farklı açılardan değerlendirerek bir seçki yapmış olduk. Tarihle tabiatın harmanı olan bu liste, gelişigüzel birçokamaklarınızda ya da hafta sonu planlarınızı yaparken size referans mümkün.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15

Comments on “Greatest Kılavuzu bursada gezilecek doğal yerler için”

Leave a Reply

Gravatar