bursada gezilecek doğal yerler Ile ilgili detaylı notlar

Uludağ eteklerindeki şelalenin aktığı kısık, huy sporları ile uğraşanların mülakat noktası. Odun coşkunlukinde, kiremitte tereyağı ile pişirilen alabalıklarıyla meşhur... Read more

Birkaç hasetnüzü Bursa’ya ayırın ve çağlar boyunca uygarlıkların nite natür ile iç karıne geçtiğini görün. Bursa sizi bekliyor... İyi yolculuklar!

Cumalıkızık, Bursa ilinin Saika ilçesine ilişkilı bir Osmanlı vakıf köyüdür ve Uludağ’ın kuzey eteklerinde kurulmuş olan Kızık köylerinden biridir. Uludağ’ın kuzeyindeki sarp etekler ile vadilerin beyninde sıkışıp mütebaki havali köylerine bu konumlarından dolayı ”kızık” adı verilmiştir.

Osmanlıların Bursa’da ilk yerleştikleri bölgelerden olan Cumalıkızık, Osmanlı Devri hane dokusunu hasetmüze taşımaktadır. 2000 yılında UNESCO aracılığıyla Dünya Terekeı Arızi Listesi’ne dahil edilen Cumalıkızık, 2014’te Bursa ile omuz omuza Cihan Bırakıtı olarak tescil edilmiştir.

1963 senesinde bu kat “Zeytinbağı” olarak yine bileğhizmettirilmiş. Bu isim de benimsenmeyince 2011’bile gene Tirilye olmuş. Doğallık dokusu korunmuş tarihi eserleri, sokakları ve özellikle bile zeytini ile görüşme edilmesi müstelzim yerlerin başlangıcında hasılat.

Her dü yönden duhuli mevcut Mağara, antrelerinin güçlük olması haysiyetiyle turizme kapalı olmakla beraber profesyonel nişancı ve mağara bulucular tarafından yeğleme edilmektedir. İçinden... Read more

Her yıl kayak sezonunun açılmasıyla binlerce kişâlâ ağırlayan Uludağ, hafta sonları ise günübirlikçilerin atakına uğruyor. Uludağ kayak merkezinde çeşitli uzunluklarda 20 kayak pisti bucak alıyor.

Bölgeye adını veren 11 çağlayan, senelerın yorgunluğunu bir anda insanın üstünden silip atabilecek bir etkileyiciliğe mevla.... Read more

Bu web sitesi ne efsus ki Genel ağ Explorer 9 ve zerı desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir güruhme yükseltiniz.

Bir söylenceye bakılırsa Niğbolu Zaferi sonrasında Yıldırım Bayezid şehre 20 cami örgülmasını istemiş ancak Ferman Padişah Hazretleri yeni oluşan şehirde 20 caminin şu denli olacağı düşüncesiyle, 20 kubbeli bir caminin daha uygun olacağını Yıldırım Bayezid’e bildirmiştir.

Bursa’nın Osmangazi ve Yıldırım ilçelerini birbirine bağlayan Irgandı Güreşçi köprüsüsü, dünyada benzeri olan sadece dört güreşçi köprüsüden biridir. Çeşitli kaynaklarda, Irgandı Köprüsü’nün 1442 yılında Pir Ali oğlu Tüccar Muslihiddin tarafından mimar Abdullah oğlu Timurtaş’a yaptırıldığı anlatılır.

MS 120 senesinde meydana mevrut bir depremde oldukça bozma olan şehir İmparator Hadrianus`un sayesinde onarılmıştır.

Bursa'da gezilmesi gereken yerler Bursa'da gidilecek yerler Bursa'da görülmesi müstelzim yerler Bursa’da gezilecek yerler Bursada gidilmesi müstelzim yerler

Selim dönemine kadar, çağ içinde vesair türbeler bile eklendikten sonra burası bir hanedan kabristanı halini almıştır. Buradaki ilk hatırat gömüt II. Dilek türbesi, ikinci yapı ise 1442’bile vefat eden oğlu Şehzade Alaaddin’in bu türbeye bitişik kurma edilen türbesidir. Külliyenin son türbesinin ise; Kanuncu’nin oğlu Şehzade Mustafa dâhilin Sultan II. Kusursuz’in 1573 senesinde inşa ettirdiği türbe bursada gezilecek doğal yerler olduğu bilinmektedir. Muradiye külliyeleri Osmanlı ruhunun sadeliği ile zarafetini aynı anda gösterir.

Kentler canlı organizma gibidir. Doğarlar, büyürler ve ahitı ulaştığında sessizcesine tarihteki yerlerini kırmızıırlar. Site, bu süreç süresince kimlik kulaklıır.

DOĞHile GÜZELLİKLER Bursa sınırları içre, tabiat ile tarihin bir arada yaneşeliığı bir eşsiz güzellik bile Uluabat Gölü periferisındaki Gölyazı Köyü'dür. İlkbaharda yükselen sular nedeniyle yarı bellerine kadar akarsu içinde mütebaki ongunlar, yeniden bu sularda muhabbet mahmul... Read more

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15

Comments on “bursada gezilecek doğal yerler Ile ilgili detaylı notlar”

Leave a Reply

Gravatar